Vehbi Abi'mizin Yazıları
Batıdan aldığımız ahlaksızlık
05.03.2008 Saatlimaarif.com
Değerli başbakanımız avrupaya tahsil için gidecek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.Söz arasında ’’biz batının ilmini değil ahlaksızlığını aldık.Ama sizler oradan ilim ve bilgi alarak dönün dedi..Bizim malum Avrupa hayranı bazı medya her zaman olduğu gibi sevgili başbakanımızın bu
S.Ahmet Arvasi’yi anarken…
01.01.2008 Saatlimaarif.com
31 aralık 1988 karlı soğuk bir kış günüydü…Van’da Türkiye Gazetesi bürosunda fırtına gibi bir haber geldi…S.Ahmet Arvasi hocam vefat etmişti…Yıkıldım. İçimden bir parça koptu sandım…İnsan çaresizliğini ve aczini böyle zamanlarda daha iyi anlıyor…
Kürtleri Kürtcülerin elinden kurtarmalıyız
22.11.2007 Saatlimaarif.com
Kürtler kardeşlerimiz.Türklerle kan kardeşi,can kardeşidir Kürtler… Osmanlıyı milliyetçi ve ırkcı akımlarla bölüp parçalayan zihniyet bugün yarım kalan projesini tamamlamak için Anadolu coğrafyasındaki Kürtleri bahane ederek yeni bir parça koparmanın peşinde…
Siyasal İslâm Düşmanlığı
19.09.2007 Saatlimaarif.com
AKP iktidar olduktan sonra muhalif güçler ha bire siyasal İslam, türban üzerinden iktidara karşı saldırı yaparken aslında bir nevi İslam düşmanlığını açığa vuruyor…
Baykal Kalmalı
03.08.2007 Saatlimaarif.com
Seçim sonuçlarından yenilgi ile çıkan chp ve genel başkanı baykala istifa çağrıları yapılıyor.Bu çağrılara karşı Baykal ve ekibi direniyor. Onlara en büyük destek de sayın Demirel’den geldi.
Ya tek parti iktidarı Ya kaos…!!!
18.07.2007 Saatlimaarif.com
Türkiye Cumhuriyetinin en onemli seçimi yapılıyor.Üç gün sonra seçim var. Seçim anketlerinde iki seçenek beliriyor.Birinde akp ve chp barajı aşıyor iki partili bir parlamento ortaya çıkıyor.Diğer bir seçenekte ise üç partili bir meclis görülüyor.
Koalisyon Felakettir
19.06.2007 Saatlimaarif.com
İstikrarsizlığın başta gelen sebeblerinden birisi de yetki ve sorumluluğun paylaşıldığı koalisyon hükümetleridir.Bunu en yakın zamanda iliklerimize kadar yaşamadık mı?
Şu anda seçime giden meclis beş yıl evvel bu ülkeyi dibe vurmuş bir koalisyon iktidarından devralmakla huzura
Sessiz Çoğunluğun Çığlığı
03.06.2007 Saatlimaarif.com
Ülkemizin çoğunluğu sakin,sabırlı ve engin hoşgörü sahibidir.Sayıca az ama etkin çevrelerin şamatacılığına karşı her zaman sukuneti telkin etmiş bir toplum kişiliği sergiler.
AKP Oyuna Geldi
09.05.2007 Saatlimaarif.com
Türkiye’de yazılı olmayan anayasanın yazılı olanından daha geçerli olacağını hesab edemedi, hukukun yazıldığı gibi değil yorumlandıgı şekliyle geçerli olduğunu hesab edemedi…göz göre göre oyuna geldi. kim ne derse desin bu chp’nin zaferidir...
Fakirliği Yenmeliyiz…!!!
19.04.2007 Saatlimaarif.com
Geri kalmışlık..Fakirlik…yoksulluk,zayıflık canımıza tak etti…Yenmeliyiz,yok etmeliyiz bu zincirleri…Ama nasıl ???İşte bütün mesele bu…Zengin ülkenin fakir çocuklarıyız..Yeraltında,yer üstünde her türlü zenginliğimiz var…
Benim Cumhurbaşkanım
03.04.2007 Saatlimaarif.com
Bugünlerde herkes bunu konuşuyor…Gazeteler, internet siteleri anketler yapıyor.Siyasiler konuşuyor,gazeteciler yazıyor…Kim olacak?Kim olmalı?Kim olmamalı?
Dostumuz Kim Düşmanımız Kim ???
27.03.2007 Saatlimaarif.com
Çocukluğumdan itibaren şaşkınlık içindeyim.Avrupalı dostlarımız…!! Batılı dostlarımız… !!!Türk yunan dostluğu sözleri..Bir yandan durmadan devamlı bu dostluk sözcükleri diğer yandan haftada bir kutladığımız mahalli kurtuluş törenlerinde ülkemizi işgal edenlerden düşman diye andığımız bat
Batılılar Hata Yaptı!..
15.03.2007 Saatlimaarif.com
Güçlü olan zayıf olanı yönetiyor. Yönetirken de ya döverek ya okşayarak yapıyor. İnsafına kalmış…Kişiler arasındaki ilişkiler ülkeler arasında da geçerli.Zayıf düşen devletler kuvvetliler tarafından hemen elegeçirilir.
En Büyük Yalan "Ermeni Soykırımı"
07.03.2007 Saatlimaarif.com
Kanıma dokunuyor. Gözümü açtım,Ermenilerin zulumlerini bizzat yaşamış insanların elinde buldum kendimi. Annem, ninelerim, dedelerim, komşularımız, herkes ama herkes her fırsatta Ermenilerin zalimce yakıp yıktığı, katliamlar yaptığı günlerin acılarını akın akın yaşayıp anlattı.
Savaşma Seviş
20.02.2007 Saatlimaarif.com
Bu slogan 60 lı yıllarda hippilerindi.hırpani kılıklı,bir elinde gitar,bir elinde kadeh upuzun saçlarıyla gençlik için o zamanlar oldukça çekici bir değişik esintiydi.Kısa süren bir ümit idi kimileri için belki. bir rüya idi hayal gibi geldi geçti.
Eden bulur….
31.01.2007 Saatlimaarif.com
Hikaye bu ya bir padişahın bahçivanı heyecanlı, soluk soluğa huzura girer ve; - Efendim güzelim bahçemizde fareler türemiş,bütün gül fidanlarını mahvettiler,ne yapalım? Diye arz eder.Korku ve heyecanla… Fakat gün görmüş bilge padişah gayet sakin bir şekilde çevap verir :
İyilik Edene İyilik Et, Kötülük Edeni Affet
21.01.2007 Saatlimaarif.com
İyilik edene iyilikte bulunmak, teşekkür etmek elbette insanlık görevimiz. Ama kötülük edeni affetmek gerçekten zor iş…Hukuki bakımdan suçlunun cezasını görmesi, adaletin yerini bulması, toplum hayatının düzenli işlemesine diyeceğimiz olamaz.
 
Van’da Film Çekmek
03.01.2008 Vanlılar.net
Okuyanlar hatırlayacaklar, daha önceki yazılarımdan birinde ŞARK YILDIZI kitabından bahsetmiş ve bu kitabın tüm Vanlılar tarafından mutlaka okunması gerektiğini yazmıştım.
Kısaca da olsa yine bu kitaptan bahsetmekte yarar var. Yıllar önce çöpe atılacak kitaplar arasında bulup sahibinde
Doğalgaz Van’a geldi.
26.11.2007 Vanlılar.net
Bu müjdeyi haberlerden okuyunca ne kadar seviniyorum anlatamam. Çok sevdiğim memleketim Van’dan İstanbul’a göç edeli tam onyedi yıl oldu.Bu geçen sürede memleketimden kopmadım. Gelişmeleri yakından takip ettim.
Van’dan Geliyorum
28.08.2007 Vanlılar.net
İki haftalık Van tatilimi bitirerek İstanbul’a döndüm. Kısa ama dolu dolu geçen bu seyahatimizde önce büyüklerimizin kabirlerini ziyaret ettik. Sonrada hayattaki akraba ve dostlarımızla hasret giderdik.
Van Gölü’nde tatile davetlisiniz
19.07.2007 Vanlılar.net
Yazın ortasında vangölü tadına doyulmaz bir keyiftir benim için. O sodalı suya girip parlayan saçlarla güneşin tadına varmak,göl kıyısında güneşlenirken bir elinde karpuz dilimi bir elinde otlu peynirli ekmek den bir diş almak aman ya rabbi ne keyifdir anlatamam.
Şark Yıldızı
19.06.2007 Vanlılar.net
Şark Yıldızı kitabını her Vanlı mutlaka okumalı. Yıllar önce komşumuz olan sevgili Emin Toker’in evinde babası merhum Kasım Toker öğretmenimin eski dolabında unutulmuş eski kitaplarını tasnif ederken iki cilt halinde bir kitap elime geçmişti.
Van Gölü Şifalıdır...
29.05.2007 Vanlılar.net
Vangölü suyunu bilenler bilir. Sodalı,acı ve tuzludur.Eskiden beri bilinen ve tecrübe edilerek yaşanan bir gerçektir van gölü suyunun şifalı olduğu…Çocukluğumuzdan beri bu duyumlarla bizatihi ufak yaralarımızın göl suyunda nasıl hızla iyileştiğini gözlerimizle görmüş faydalarını pek çok y
Vanlılar en çok ne sever ?
10.05.2007 Vanlılar.net
Şimdi bunu okuyan Vanlılar, otlu peynir diyecek ama değil. Vanlılar en çok semaverden çay içmeyi sever. Ama çay içmenin zevkini de keyfini de Vanlılar gerçekten iyi bilir.
Van’ı Özledim…
21.04.2007 Vanlılar.net
Bahar gelince Van’ı özlüyorum… Beni tanıyanlar bilir. Kışı,soğuk iklimi sevmem. Sıcak yerler,sıcak insanlar benim dostum.Van’dan ayrılışımın birkaç sebeblerinden birisi de uzun ve soğuk iklimi idi. Yaklaşık altı yedi ay sobaların yandığı,kalın paltolarla,kürklerle ancak ısınabildiğimiz kış
Şehrimize yazık oldu...!!!
10.04.2007 Vanlılar.net
Güzel şehrimiz Van için çok üzülüyorum. Türkiye’nin her köşesi bir başka güzeldir. Herkesin gözünde kendi memleketi daha şirin gözükür. Van, hem Türkiye’nin hem doğu anadolunun bambaşka güzelliklere sahip olduğu bir kent.
2 Nisan’ı tekrar kutluyoruz
03.04.2007 Vanlılar.net
En Büyük Yalan "Ermeni Soykırımı"! Kanıma dokunuyor. Gözümü açtım,Ermenilerin zulumlerini bizzat yaşamış insanların elinde buldum kendimi. Annem, ninelerim, dedelerim, komşularımız, herkes ama herkes her fırsatta Ermenilerin zalimce yakıp yıktığı, katliamlar yaptığı günlerin acılarını akın akın yaş
Ermeniler Osmalı’ya İhanet Etti
30.03.2007 Vanlılar.net
ABD’nin eski baskanlarindan Ronald Reagan’in hukuk danismani Bruce Fein, Ermeni soykirim iddialarinin tamamen gerçek disi oldugunu ve ABD Kongresinde Ermeni tasarisinin imzaya açilmasinin tamamen iç politik kaygilardan kaynaklandigini söyledi.
Dünyada Van, Ahirette İman
23.03.2007 Vanlılar.net
Merhaba! Merhaba sevgili Vanlilar, Merhaba sevgili hemşehrilerim, Merhaba güzel yurdumun güzel insanları! Cennet yurdumun cennet köşesi güzel memleketim vandan uzaktayım ama her an hatırımda,hep gözlerimin önünde canlı canlı yaşıyorum hasretle iç geçiriyorum Van için…

 
 
 
      Ana Sayfa   Hayatı   Fotoğraflar   Yazıları   Vehbi Abi'nin Kütüphanesi   Sesler ve Videolar   Taziye