İyilik Edene İyilik Et, Kötülük Edeni Affet

İyilik edene iyilikte bulunmak, teşekkür etmek elbette insanlık görevimiz.  Ama kötülük edeni affetmek gerçekten zor iş…

Hukuki bakımdan suçlunun cezasını görmesi, adaletin yerini bulması, toplum hayatının düzenli işlemesine diyeceğimiz olamaz.

Ama her şeye rağmen kişisel haklarından vazgeçip şahsınıza yapılan her türlü kötülüğe rağmen muhatabınızı affetmek. İşte bu gerçekten her babayiğidin yapabileceği bir şey değil herhalde….

Bir başka deyişle iyilik edene iyilik etmek her kişinin, kötülük edeni affetmek Er kişinin işi.

İnsanlarla beraber yaşamak zorundayız ve her insandan her an iyilik ve kötülük beklemek durumundasınız. Kimseden emin olmadığınız bir dünyadasınız.

Sebebi ne olabilir?

Milyonlarca mazareti bulabilirsiniz. Hatta sebebsiz bile kötülüklere muhatab olabilirsiniz. Hatta siz farkında bile olmayabilirsiniz. Size karşı işlenen kötülüklerden habersiz bile olabilirsiniz.

Zaman zaman düşündüğünüzde, kötülüklerle çevrili bir dünyada yaşadığınızı farkedersiniz belki. Etrafınızda dilinden, elinden, zarar gelmeyecek bir muhatap bulmakta zorlanabilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen herkese karşı hoşgörü sahibi olmayı, her türlü kötülüğü affetmeyi becerebilir misiniz ???

Dilimize kolay gelir bu soruya “evet” demek. Belki gönlümüze  de.  Ama  yapmaya … Gerçekten    başımıza  bir kötülük geldiği zaman muhatabımıza karşı hemen oracıkta affetmek… mmm… Bin defa  düşünürüz acaba; enayi mi derler, korktu  mu  derler… Derler de derler düşünceler gelir gelir de gelir… kötülüğe karşı yiğitçe ve haklı olarak cevap verebilirsiniz.  Bu güce sahipsiniz. Size kötülük  yapanı cezalandırmak elinizde ve haklısınız.

Hatta muhatabınız  fazlasiyle  hak ediyor bir ders vermeyi… Ama evet işte burada bir çizgide duruyor ve herşeye rağmen affetmeyi büyüklük kabul edip bir an bile düşünmeden affedebiliyor musunuz ?

Ne kazanır ne kaybederiz? Bu soruların cevapları çeşitli olabilir. Ama kazanacağımız kesin bir şey olacak. Gönül ve gönüller kazanmak, bu kesin.  Ceza vermek adalet, affetmek azamet, ikisi de elinizde ve tercih sizin..

21.01.2007 Saatlimaarif.com

 
 
 
      Ana Sayfa   Hayatı   Fotoğraflar   Yazıları   Vehbi Abi'nin Kütüphanesi   Sesler ve Videolar   Taziye